High School Football Playoff Pairings
Posted By: Mike Roden - 12/10/2018 12:00:00 AM

Class 6A Division I

State Quarterfinals

Region I

Duncanville 51, Southlake Carroll 7

Region II

Allen 51, Waco Midway 7 

Region III

Galena Park North Shore 38, Cypress-Fairbanks 21

Region IV

Lake Travis 38, Converse Judson 21

State Semifinals

Duncanville (14-0) vs. Allen (14-0), 4 p.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium

Lake Travis (12-1) vs. North Shore (14-0), 2 p.m. Saturday, Houston's NRG Stadium

Class 6A Division II

State Quarterfinals

Region I

Tascosa 48, Haltom City 27

Region II

Longview 14, Spring Westfield 0

Region III

Beaumont West Brook 31, Cypress Creek 21

Region IV

Austin Westlake 26, SA Northside Brandeis 0

State Semifinals

Tascosa (11-3) vs. Longview (14-0), 8 p.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium

West Brook (12-2) vs. Westlake (13-1), 4 p.m., Saturday, Katy's Legacy Stadium

Class 5A Division I

State Quarterfinals

Region I

Denton Ryan 28, NRH Birdville 0

Region II

Dallas Highland Park 42, Tyler 35

Region III

Alvin Shadow Creek 25, Richmond Foster 21

Region IV

SA Wagner 54, Mission Memorial 21

State Semifinals

Highland Park (14-0) vs. Ryan (14-0), noon, Saturday, Arlington's AT&T Stadium

Shadow Creek (14-0) vs. Wagner (13-1), 6 p.m. Saturday, Houston's NRG Stadium

Class 5A Division II

State Quarterfinals

Region I

Wichita Falls Rider 38, Lubbock Cooper 35

Top of Form

Bottom of Form

Region II

Aledo 26, Frisco Reedy 16

Region III

Fort Bend Marshall 47, Huntsville 43

Region IV

CC Calallen 48, Port Lavaca Calhoun 17

State Semifinals

Rider (8-5) vs. Aledo (14-0), 8 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium

FB Marshall (13-1) vs. Calallen (13-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Farris Stadium

Class 4A Division I

State Quarterfinals

Region I

Decatur 38, Hereford 28

Region II

Waco La Vega 31, Argyle 14

Region III

Carthage 28, Henderson 7

Region IV

Liberty Hill 35, vs. La Vernia 17

State Semifinals

Decatur (8-6) vs. La Vega (12-2), 4 p.m. Friday, Arlington's AT&T Stadium

Carthage (14-0) vs.  Liberty Hill (12-1), 7:30 p.m. Friday, at Cypress’ Cy-Fair FCU Stadium

Class 4A Division II

State Quarterfinals

Region I

Iowa Park 31, Glen Rose 28

Region II

Texarkana Pleasant Grove 44, Pittsburg 41

Region III

Silsbee 19, West Orange-Stark 9

Region IV

Cuero 48, Geronimo Navarro 23

State Semifinals

Iowa Park (9-5) vs. Pleasant Grove (12-2), 8 p.m. Friday, Frisco's Ford Center

Silsbee (10-4) vs. Cuero (13-1), 7:30 p.m. Friday, Katy's Legacy Stadium

Class 3A Division I

State Quarterfinals

Region I

Brock 23, Shallowater 21

Region II

Malakoff 37, Atlanta 22

Region III

Grandview 36, East Chambers 35

Region IV

Yoakum 42, Edna 6

State Semifinals

Brock (13-1) vs. Malakoff (11-2), 4 p.m. Friday, Frisco's Ford Center

Grandview (12-2) vs. Yoakum (12-2), 7 p.m. Friday, Pflugerville's The Pfield

Class 3A Division II

State Quarterfinals

Region I

Canadian 19, Abernathy 7

Region II

Gunter 27, Holliday 6

Region III

Newton 79, Daingerfield 12

Region IV

East Bernard 17, Tidehaven 0

State Semifinals

Canadian (13-1) vs. Gunter (14-0), 7 p.m. Friday, Vernon's Lion Stadium

East Bernard (13-1) vs. Newton (12-0), 7 p.m. Friday, Porter's Texan Drive Stadium

Class 2A Division I

State Quarterfinals

Region I

New Deal 57, Stinnett West Texas 6

Region II

San Saba 31, De Leon 17

Region III

San Augustine 43, Tenaha 17

Region IV

Mason 28, Refugio 14

State Semifinals

San Saba (14-0) vs. New Deal (14-0), 7 p.m. Friday, Dec. 14, Abilene's Shotwell Stadium

San Augustine (12-2) vs. Mason (14-0), 7:30 p.m. Thursday, Dec. 13, Waco ISD Stadium

Class 2A Division II

State Quarterfinals

Region I

Gruver 50, Stratford 14

Region II

Albany 41, Hamlin 28

Region III

Mart 59, Muenster 0

Region IV

Falls City 30, Burton 28

State Semifinals

Albany (9-5) vs. Gruver (13-1), 6 p.m. Thursday, Plainview's Sherwood Memorial Stadium

Mart (13-1) vs. Falls City (14-0), 7 p.m. Thursday, Georgetown ISD Athletic Complex

Class 1A Six-Man Division I

State Semifinals

McLean 72, Garden City 34

Milford 71, Leakey 26

State Final

Milford (13-1) vs. McLean (14-0), 2 p.m. Wednesday, Dec. 19, Arlington's AT&T Stadium

Class 1A Six-Man Division II

State Semifinals

Follett 52, Jayton 32

Strawn 51, Oakwood 6

State Final

Follett (12-2) vs. Strawn (12-2), 11 a.m. Wednesday, Dec. 19, Arlington's AT&T Stadium

Back